Święto Epifanii

Jak co roku – 19 stycznia – wyznawcy prawosławia, na pamiątkę Chrztu Jezusa (choć Cerkiew ma na ten temat inne zdanie), obchodzili Święto Epifanii (Jordanu). Już tradycyjnie, w wielu miastach krajów wschodniej Europy odbywały się kąpiele w lodowatej wodzie jezior, rzek i specjalnie przygotowanych chrzcielnic. Ludzie wierzą, że święcona woda oczyści ich z grzechów, ochroni przed złem czy oczyści z choroby. W wodzie zanurzają się trzykrotnie – w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jak wygląda taka ceremonia? Zapraszam do lektury i galerii zdjęć.

Na początku kilka słów o organizacji kąpieli. W jeziorach, rzekach i specjalnych „chrzcielnicach” wykuwa się przeręble (powinny być w kształcie krzyża), do których często (dla ułatwienia wchodzenia i wychodzenia z wody) prowadzą schody. Dodatkowo, teren wokół miejsca kąpieli jest oświetlony, a w pobliżu są miejsca, gdzie można się przebrać, stoją karetki pogotowia ratunkowego, a także namioty, gdzie można kupić gorącą herbatę. Dla utrzymania podniosłej atmosfery obrzędu, często z głośników puszczane są prawosławne pieśni.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Oficjalnie kąpiel zaczyna się o północy, w nocy z 18 na 19 stycznia, po tym, jak kapłan odprawi specjalny rytuał i zanurzy krzyż w wodzie, a potem sam do niej wejdzie.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Teraz do wody mogą wejść już pozostali chętni, którzy jednak muszą odstać swoje w kolejkach.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Nie tylko prawosławni kąpią się w tym dniu. W obrzędzie biorą udział także niewierzący, traktując to jako tradycję. Ludzie przychodzą niejednokrotnie całymi rodzinami, choć wśród odważnych przeważają mężczyźni. Kąpią się także dzieci, choć nie wiadomo czy są świadome, co oznacza ten obrzęd.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

W tej mrożącej krew w żyłach (dosłownie) ceremonii najważniejsza jest nie zabawa, ale uzmysłowienie sobie, jak ważny jest chrzest w życiu każdego chrześcijanina.

Nie wszyscy są na tyle odważni i mrozoodporni, aby zanurzyć się w lodowatej wodzie. Pozostaje im jedynie fotografowanie „morsów”.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Jest kilka zasad i wskazówek, których przestrzeganie powinno uchronić każdego od nieprzewidzianych i niechcianych wypadków podczas kąpieli. Po pierwsze: należy być trzeźwym (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego). Poza tym, Cerkiew uważa kąpiel pod wpływem alkoholu za bluźnierstwo. Po drugie: osoby mające problemy z sercem i układem krążenia powinny zrezygnować z kąpieli. Po trzecie: zaleca się kąpiel w samej bieliźnie (wilgotne ubranie po wyjściu z lodowatej wody przyspiesza proces wychładzania organizmu). Po czwarte: po kąpieli należy okryć się ciepłym i suchym odzieniem, jak ta piękna niewiasta ze zdjęcia poniżej :).

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Kąpiele odbywają się także w dzień. Tłok jest wtedy mniejszy, ale przeżycia takie same.

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Święto Epifanii

Jurij Smityuk zapytał wybranych uczestników kąpieli, co sądzą o obrzędzie:

Alexander: Staram się uprawiać zdrowy styl życia, aby naród rosyjski był zdrowy. Uważam się za bohatera. To nie jest hobby. Tak po prostu powinno się robić, ale młodzież tego nie rozumie. Specjalnych przygotowań do kąpieli nie miałem, ale warto prowadzić zdrowy tryb życia przez cały rok, żeby czerpać z kąpieli przyjemność, a nie choroby czy przeziębienia. Powinno się to robić, będąc trzeźwym. O zdrowie należy dbać – nie ważne, czy jesteś Chrześcijaninem, czy nie.

Anton: Całe życie chciałem spróbować i w końcu to zrobiłem. Nie przygotowywałem się specjalnie. Gdy pop czytał modlitwę, było mi zimno, ale po kąpieli zrobiło mi się ciepło. Diabeł kusił mnie, abym wrócił do domu, bo zamarznę, ale nie dałem się i zanurkowałem. To był dla mnie test i od teraz będę się sprawdzał w ten sposób co rok.

Alena: Kąpałam się po raz trzeci albo czwarty. Robię to tylko w ten dzień. To nie jest sposób na ozdrowienie – to sprawdzenie siły wiary, bo najważniejszy jest duchowy aspekt kąpieli. Nie jestem osobą bardzo praktykującą, choć wierzącą. Najgorszy był „pierwszy raz”, potem było już lepiej. Jestem przekonana, że o zdrowie tego dnia nie trzeba się martwić.

Maria: Kąpię się po raz pierwszy. Na początku było strasznie, ale potem już lepiej. Byłam przestraszona, bo mówią, że gdy zanurzasz się w wodzie, czujesz, jak gdyby tysiące igiełek wbijały się w twoje ciało. Na szczęście było zupełnie inaczej – śmiesznie i zabawnie. Chciałam również oczyścić organizm i duszę z brudnych uczynków. Nie przygotowywałam się fizycznie, choć uprawiam sport, a przyszłam tutaj spontanicznie. Nie mam obaw o swoje zdrowie. Może warto byłoby to również zrobić w każdy inny dzień w roku.

Igor Podgorny
Jurij Smityuk
Jurij Smityuk
Jurij Smityuk
Georgij Malec
Roustem Adagamov

Więcej zdjęć możecie zobaczyć klikając w linki powyżej, a także wpisując w wyszukiwarce wyrażenie: „крещенские купания” 🙂 Z tych stron pochodzą też powyższe zdjęcia.

Więcej o Święcie Epifanii możecie przeczytać tutaj.

Inspiracją dla tego i innych artykułów z kategorii „Wschód” jest blog English Russia

Categories: Społeczeństwo, Wschód | Tagi: | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “Święto Epifanii

  1. Widziałem to święto w Grecji wiele lat temu. Uważam że obrządek wschodni jest bardzo mistyczny. Świetne zdjęcie na stronie głównej, doskonale oddaje klimat wschodu. Poczułem się jakbym jechał przez Ukrainę. Mam nadzieję że w czerwcu tam będę.
    Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: