Nadmorski park safari

Kraj Nadmorski w Rosji. Jeśli ktokolwiek słyszał o nim w Polsce, przede wszystkim powinien kojarzyć mu się z Władywostokiem – miastem, w którym kończy się główna nitka Kolei Transsyberyjskiej. Ale dzisiaj chciałbym pokazać Wam jedno z mniej znanych miejsc tego obszaru. To nadmorski park safari.

Aby dokładniej określić położenie parku, należy wspomnieć, że znajduje się z Szkotowskim Rejonie, około 70 km na północny wschód od wspomnianego wcześniej Władywostoku. Możecie to sprawdzić na mapie:

W parku możemy spotkać przedstawicieli kilkudziesięciu gatunków dzikich zwierząt (m.in. niedźwiedzie himalajskie, dziki, jelenie sika, tygrysy amurskie, sępy…). Warunki, jakie stworzono tutaj zwierzętom, bardzo przypominają te, które panują w ich naturalnym środowisku, co nie oznacza, że są to całkowicie dzikie zwierzęta. Wiele z nich jest oswojonych. Razem z autorem zdjęć wybierzmy się dziś do parku i poznajmy niektórych jego mieszkańców.

Zanim wejdziemy do środka, mijamy kasę, stoiska: informacyjne i z pamiątkami. W parku safari mogą dziać się różne rzeczy. Natura jest nieprzewidywalna i czasami dopuszcza coś, co normalnie się nie dzieje. Takim ewenementem w ostatnim czasie były narodziny cielaków „hybrydy” (z ojca – jelenia i matki – sarny). Rzadko się bowiem zdarza, aby krzyżówki gatunków mogły wydawać na świat potomstwo. Nie będę się dokładnie zagłębiał w to zagadnienie, bo nie jestem genetykiem :).

Poznajmy w końcu pierwszych mieszkańców parku! To niedźwiedzie (a właściwie niedźwiadki) himalajskie. Nietrudno je zauważyć. Charakterystycznym elementem, po którym można je rozpoznać, jest biała plama w kształcie litery V na piersi. Oto i niedźwiadek o imieniu Potap:

Niedźwiedź himalajski

Niedźwiedź himalajski – Potap

Niedźwiedź himalajski - Potap

Niedźwiedź himalajski – Potap

Jak Potap znalazł się w tym miejscu? Znalazł go myśliwy, a ściślej – psy myśliwego, który polował w lesie. Ścigając zwierzynę, psy raniły niedźwiadka, a potem zalizywały jego rany, gdy myśliwy zabrał go do domu. Miś wyzdrowiał i został oddany do parku safari. Dziś ma 5 miesięcy i już nigdy nie wróci na wolność.

Mały, oswojony niedźwiedź nie poradziłby sobie w dorosłym życiu na wolności. Poprzedni mieszkańcy parku safari – oswojone niedźwiedziątka: Potap i Nastya – trafili do objazdowego cyrku, a następnie do jednego z moskiewskich cyrków. Idziemy dalej!

W innej części parku spotykamy lisy, borsuki, norki, wilki, dalekowschodnie koty leśne, a także dziki. Zwierzęta są tutaj jedną wielką rodziną, choć na przykład czerwone wilki są trzymane w oddzielnej wolierze.

Lis

Lis

Dalekowschodni kot leśny

Dalekowschodni kot leśny

Czas na kąpiel!

Niedźwiedź himalajski

Niedźwiedź himalajski

Jest tutaj naprawdę rodzinnie… 🙂

Lis, dalekowschodni kot leśny i szop pracz

Lis, dalekowschodni kot leśny i szop pracz – „sielankowy” widok

Szop pracz nie ma łatwego życia z ciekawskimi niedźwiadkami…

Niedźwiedź himalajski i szop pracz

Niedźwiedź himalajski i szop pracz

W parku mieszkają także ptaki. Spotkamy tutaj m.in. bażanty, japońskie kormorany czy kaczki.

A oto i wspomniane wcześniej warchlaki (jak przedstawia obrazek – w porze karmienia :))…

Warchlaki

Warchlaki

… i najzwyklejsza koza domowa:

Koza

Koza

Historia większości mieszkańców parku jest nie do pozazdroszczenia. Mamę jelenia – jednego z mieszkańców parku – zabili kłusownicy. Sam jelonek – sierota nie boi się ludzi. Uwielbia być drapany za uchem i towarzyszy ludziom tak często, jak tylko się da.

Poznajmy kolejne zwierzęta – amurskie tygrysy, a konkretnie „rodzeństwo”: Amur i Tajga. Przybyli do parku z ZOO w syberyjskim Chabarowsku, gdzie przebywały 3 tygrysy: 1 samiec i 2 samice. Nadmorski park safari uczestniczy w programie ochrony tych zwierząt i miał otrzymać 2 samice. Ktoś się jednak… pomylił i w najbliższym czasie planowana jest wymiana samca na samicę. Co on biedny, samotny pocznie w tym Chabarowsku?… 🙂

Amurskie tygrysy

Amurskie tygrysy

Tygrysy w parku żyją na przestrzeni o obwodzie ok. 350 metrów, a więc odwiedzając park, mamy pewność, że zobaczymy te piękne koty. Przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa możemy być pewni także tego, że będzie to bezpieczne dla obu stron (przede wszystkim dla nas, bo to jednak tygrysy, choć oswojone).

Taki kotek zjada na dobę około 15 kilogramów mięsa, a w piątki ma okazję jeść „żywą zwierzynę”. Oczywiście tygrysy nie są karmione innymi mieszkańcami parku, bo inaczej przestałby on istnieć :). Chodźmy dalej!

Z ptaków drapieżnych możemy tu spotkać sowy, sokoły, sępy, jastrzębie, myszołowy, orły bieliki i inne. Poniżej jedna z sów pozująca do zdjęcia na dłoni pracownika parku:

Sowa

Sowa

Kania czarna?

Kania czarna?

Prawie wszystkie ptaki, które oglądamy w parku, były okaleczone, a następnie leczone (w miarę możliwości) przez pracowników parku. Miejsce, w którym są umieszczone, jest jedynym ogrodzonym fragmentem parku, w którym jego mieszkańcy są trzymani „na smyczy”. W przeciwnym wypadku ptaki pozabijałyby się. Nie znaczy to jednak, że ptaki nie mają okazji polatać na większych przestrzeniach.

Podsumowując, głównym zadaniem parku jest zachowanie dzikich gatunków zwierząt, a w miarę możliwości wypuszczanie ich na wolność.

Nadmorski park safari jest otwarty codziennie od godziny 10 do 19. Opłata za wstęp na terytorium kopytnych i tygrysów wynosi: 350 rubli dla dorosłych (ok. 33 zł) i 250 rubli dla dzieci i emerytów (ok. 24 zł). Koszt wycieczki po rewirze drapieżników (w tym ptaków) wynosi 250 rubli dla dorosłych (ok. 24 zł) i 150 rubli dla dzieci i emerytów (15 zł). Dzieci do lat trzech nie płacą za zwiedzanie. Filmowanie i fotografowanie dla celów prywatnych jest bezpłatne.

Autorem opisu i wszystkich zdjęć jest Jurij Smityuk. Na Jego stronie możecie także obejrzeć resztę fotografii.

Inspiracją dla tego i innych artykułów z kategorii „Wschód” jest blog English Russia

Categories: Przyroda | Tagi: , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: