Medale olimpijskie – Soczi 2014

Zimowe igrzyska olimpijskie w rosyjskim kurorcie Soczi – już w przyszłym roku. Z tej okazji, w moskiewskim zakładzie jubilerskim „Adamas” rozpoczęto produkcję medali, które zawisną na szyjach najlepszych sportowców. Docelowo ma zostać wykonanych 1300 kompletów medali: złotych, srebrnych i brązowych. Jak wygląda proces produkcji metalowych krążków, będących spełnieniem marzeń każdego sportowca na świecie? Zobaczcie sami!

Do wyprodukowania wszystkich medali zostanie żużyte: ponad 3 kg 24 karatowego złota (próby 999), 2 tony srebra (próby 960) oraz 700 kg brązu.

Najcenniejsze – złote medale są wyrabiane z czystego srebra (o wadze 525 gramów), które następnie pokrywa się warstwą złota (ilość złota nie może być mniejsza niż 6 gramów – zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego). Medale srebrne wykonane są tylko ze srebra (o wadze 525 gramów), a brązowe – tylko z brązu (o wadze 460 gramów). Jak widać – im cenniejszy krążek – tym cięższy.

Wszystkie medale są wyrabiane z surowców wydobywanych na terytorium Rosji. Przy ich produkcji pracują tylko Rosjanie. Cały proces składa się z 25 etapów i odbywa się w specjalnie do tego przystosowanym sklepie. Ponad 20 z nich związanych jest z obróbką właściwą metalu, użytego do wyrobu danego medalu. Pozostałe dotyczą elementu, wykonanego z przezroczystego poliwęglanu, którego wzór jest oficjalnym symbolem igrzysk.

Tyle informacji wstępnych. Teraz przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym etapom tego wyjątkowego procesu.

Produkcja medali rozpoczyna się w piecach, w których metodą odlewu półciągłego wytapiane są srebro i brąz. Podczas tego procesu mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Aby tego uniknąć, blacha jest walcowana wielotonowym urządzeniem, co ostatecznie usuwa resztki powietrza.

Następnie, z uzyskanej blachy wycina się kwadraty o wymiarach 12 cm na 12 cm i grubości 1 cm. Takie formy wkłada się ponownie do pieca i utrzymuje w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 2 godziny, a następnie stopniowo ochładza. Kolejnym etapem produkcji jest nadanie medalom okrągłego kształtu – koła o średnicy 10 cm. Potrzebna jest do tego frezarka.

Okrągłe formy medali

Okrągłe formy medali

Okrągłe formy umieszcza się teraz w specjalnym urządzeniu, które je stabilizuje. Do akcji wkracza wiertarka, która wierci pierwsze otwory w krążkach.

Wiercenie pierwszych otworów...

Wiercenie pierwszych otworów…

Teraz można już przystąpić do bardziej precyzyjnych czynności. Na medalach (metodą frezowania dużych prędkości) graweruje się symbol igrzysk olimpijskich – 5 kółek, napis „Sochi 2014”, dziurkę na wstążkę, która zawiśnie na szyjach sportowców oraz nazwę dyscypliny, w której rywalizowali. Wymaga to niesłychanej precyzji, którą zapewnia specjalnie zaprogramowany komputer w urządzeniu.

Po tych czynnościach można już przystąpić do wycięcia otworu, w którym zostanie umieszczony poliwęglanowy element przypominający kryształ, o którym była mowa wcześniej. Następnie krążek jest wielokrotnie czyszczony, szlifowany, myty w specjalnych wannach (ultradźwiękowych!) i w końcu polerowany, aż do uzyskania pożądanego wyglądu.

Dokładność jest bardzo ważna.

Polerowanie…

Jednym z ciekawszych etapów produkcji medali jest umieszczenie w wyciętym fragmencie krążka – poliwęglanowego elementu. O tym, jak wielkiej precyzji wymaga ten proces świadczy to, że dokładność dopasowania mierzy się w mikronach. Poliwęglan jest zamrażany w temperaturze -35 stopni Celsjusza i wkładany do medalu. Pod wpływem nagłej zmiany temperatury, w wyniku podgrzewania przezroczysty element powiększa się i dopasowuje do krążka tak, że nie można go wyjąć z powrotem. To właśnie dlatego wykonano go z poliwęglanu, a nie szkła. Dzięki temu nie trzeba używać kleju, a sam materiał ogólnie jest bardziej niezawodny. Podczas cięcia, poliwęglan jest chłodzony sprężonym powietrzem w celu zmniejszenia tarcia i aby uniknąć jego deformacji.

Urządzenie do tworzenia wzorów na kryształach (ich rodzajów jest 28 – każdy jest charakterystyczny dla innego narodu w granicach Rosji) kosztuje kilkadziesiąt tysięcy euro. Jest jednak warte swojej ceny, ponieważ precyzja, z jaką je wykonuje (technologia laserowa sterowana komputerowo), jest imponująca. Człowiek nie byłby w stanie zrobić tego dokładniej.

Cały proces produkcji jednego medalu trwa ok. 18 godzin. Dla igrzysk paraolimpijskich wyrób krążków trwa 2 godziny dłużej. Wynika to z nieco odmiennej techniki ich wykonania (np. grawerowanie liter w alfabecie Braille’a dla niedowidzących bądź niewidomych sportowców).

Zakład Adamas wygrał konkurs na wzór medalu prototypem, który zamiast kółek olimpijskich miał wygrawerowany napis z okazji dwudziestolecia istnienia fabryki. To dowód na to, w jakiej tajemnicy trzymano ten fakt.

A końcowy efekt wygląda tak:

Gotowe medale dla sportowców.

Gotowe medale dla sportowców.

Producenci medali obiecują, że medale wytrzymają absolutnie wszystko: gryzienie przez sportowców, kąpiel w szampanie, upadek z wysokości, czy nawet rzucanie o ściany (gdyby sportowiec nie był zadowolony z rodzaju kruszca, jaki wywalczył). 🙂

Opis procesu produkcji pochodzi z tej strony autorstwa Asłana Szaueya. Możecie tam znaleźć także więcej zdjęć, które przedstawiają, jak wyrabia się medale.

Inspiracją dla tego i innych artykułów z kategorii „Wschód” jest blog English Russia

Categories: O tym się nie mówi | Tagi: , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: